Velký test steliv 2018

14.6.2018

DLE TESTU ŠVÝCARSKÉHO SPOTŘEBITELSKÉHO ČASOPISU K-TIPP JE STELIVO FIRMY KERAMOST, a.s. TIP K VÝHODNÉMU NÁKUPU.

Dle velkého testu steliv, který uskutečnil 28.3. 2018 švýcarský spotřebitelský časopis K-tipp (obdoba našeho d-Testu), zvítězilo stelivo značky Bitscat. Toto stelivo vyrábí a dodává do zahraničního řetězce Landi akciová společnost KERAMOST. Vítězné stelivo je bentonitové a 100% přírodní. Má bílou barvu a ultra jemné složení granulí, které zajišťují rychlou tvorbu pevných hrudek.

Obdobný produkt můžete zakoupit také v českých značkách:

vitezove-testu pouze výrobky – kopievitezove-testu pouze výrobky – kopie (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Níže naleznete překlad celého testu:

Kočky by kupovaly BITSCAT

Dobré výrobky pohlcují rychle vlhkost a nejsou skoro cítit. Test časopisu K-Tipp ukazuje, že se to daří i cenově výhodným stelivům.

Ve švýcarských domácnostech žije podle curyšského spolku chovatelů kolem 1,4 milionu koček. Pro každé zvíře, které nemá výběh, doporučují odborníci dvě kočičí toalety. Ty jsou většinou naplněny hrudkujícím stelivem. Když přijde zrnitý materiál do styku s močí a exkrementy, změní se v pevnou hrudku. Ty se dají lopatkou lehce odstranit. Aby to dobře fungovalo, musí se kočkolit rychle a stabilně vázat na exkrementy.

K-Tipp nechal testovat 10 nejpoužívanějších hrudkujících steliv. Testována byla kvalita v laboratoři a v praktickém testu u více jak 40ti koček (viz tabulka „Tak bylo testováno“). Stelivo známé značky Catsan je s 1,66 Franky (36,6 Kč) za kilo nejdražší. Tři nejlevnější výrobky v testu stojí méně než 0,30 Franků (6,6 Kč) za kilo.

Zrníčka rozsypaná po bytě
Velmi dobře nefungoval žádný testovaný kočkolit. Každý výrobek vykazoval v praxi slabiny. Příklady: hrudky steliva „Prix Garantie“ umístěného na posledním místě se rozpadaly rychleji než ostatní, což způsobovalo náročnější čištění kočičí toalety. U „Qualicatu“ od Qualipetu roznášely kočky lehce jednotlivá zrníčka a znečišťovaly byt. A u „Coshida“ steliva z Lidlu byla kritizována prašnost při plnění. Lidl vysvětluje, že nedostatky zjištěné při testu byly zohledněny při vývoji produkce. Celkově téměř žádné slabiny nevykazoval vítěz testu „Bitscat“ z Landi a kočkolit umístěný na druhém místě „Catsan“. Obal výrobku Landi byl o něco méně praktický, než obal „Catsanu“. „Bitscat“ je s 0,48 Franky (10,6 Kč) za kilo výrazně levnější než značková steliva. Ale dobrý výrobek je i ještě levnější: “Miau“ z „Denneru“ stojí pouze 0,27 Fr. (6 Kč) za kilo.

Vždy jsou potřeba dvě toalety

Dostatek toalet: Kočky, které nemají volný výběh by měly mít k dispozici dvě toalety. Důvod: některé kočky dělají svou malou a velkou potřebu na dvou různých místech. Pokud by byla pouze jedna toaleta, tak se může stát, že bude kočka hledat místa jinde.

Správné místo: Kočičí WC by mělo být umístěno tak, aby bylo pro kočku dobře přístupné, a aby zde bylo zvíře co nejméně rušeno. Bedýnka by v žádném případě neměla být v blízkosti misky se žrádlem a s vodou.

Pomalé navykání: Kočky reagují citlivě na náhlé přemisťování. Pokud chcete změnit místo pro kočičí toaletu, tak je doporučováno, aby bylo po nějakou dobu zachováno i původní místo pro toaletu a „jelo se dvoukolejně“.

Správné plnění: Výrobci steliva doporučují 5 až 7 cm vysokou vrstvu. V každém případě musí být tak vysoká, aby kočky mohly dostatečně hrabat.

Zabránění zápachu: U kočkolitu je nutné denně odstraňovat hrudky. Po několika týdnech by mělo být vyměněno veškeré stelivo, bedýnka vymyta horkou vodou s trochou čističe s octem.

Prašný produkt nebo častěji čistit? Na trhu jsou rozšířeny dva druhy steliva. Toto jsou výhody a nevýhody.
Hrudkující stelivo je složeno z bentonitu, druhu jílu. Nehrudkující steliva jsou vyrobena ze silikátových minerálů. Jsou také produkty ze dřeva a rostlinných vláken.

Hrudkující steliva

Výhody: Moč a exkrementy vytvářejí se stelivem pevné hrudky, které mohou být jednoduše odstraněny a zlikvidovány. Nemusí být pravidelně vyměňováno veškeré stelivo.
Nevýhody: stelivo je těžké a může při plnění prášit

Nehrudkující steliva

Výhody: Lehčí a jednodušší přeprava. Méně prašné.
Nevýhody: Zrníčka sice pohlcují hodně vlhkosti a pachu, ale nehrudkují. Proto musí být bedýnka častěji čištěna.

Stelivo by nemělo být nikdy vyhazováno do toalety, jinak hrozí ucpání. Místo toho by se mělo zlikvidovat společně s běžným odpadem nebo do zahradního kompostu – sem ale bez exkrementů.

Jak bylo stelivo testováno
Na žádost časopisu K-Tipp testoval IPi Institut pro výzkum produktů ve Stuttgartu 10 druhů steliv. V praxi bylo nasazeno přes 40 koček různé délky srsti. Kromě jiného byly posuzovány následující otázky: Tvoří se hrudky? Nerozpadají se při vyndávání z toalety? Jak dobře je vázán zápach? Zachycují se zrníčka na srsti kočky a jsou kočkou roznášena po bytě? Ve třech laboratorních zkouškách bylo testováno, kolik z každého steliva je potřeba na vytvoření hrudky z 25 ml tekutiny. Odborníci také posuzovali pevnost hrudek a manipulaci s balením. Jsou ucha na tašce praktická? Dají se tašky se stelivem lehce otevřít a zase zavřít? Vzniká při plnění hodně prachu?

tabulka-test-steliv

 

Zdroj: Katzenstreu Heft 2018

 

 

 

 

 

 


Publikováno v kategorii Kočičí zajímavosti

© KERAMOST, a.s. 2012 | webdesign Karel Hejkal